صفحه اصلی > معاونت تهذيب > نمایش متن کامل خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تهذیب استان مازندران

اجرای طرح تربیت طلاب حافظ قرآن در مدارس استان مازندران

حجت الاسلام جعفر طبرسی، معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران، در آزمون حفظ قرآن طلاب، در مدرسه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر با بیان این که طلاب شرکت کنده در این آزمون از مدارس علمیه مازندران هستند، خاطرنشان کرد: طبق بخشنامه مرکز مدیریت حوزه های علمیه طلابی که موفق به کسب امتیازهای لازم در این امتحان شوند از ارتقاء شهریه بهره مند خواهد شد.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران، ایجاد زمینه سازی انس با قرآن از طریق آزمون تخصصی حفظ قرآن کریم و ترویج آموزه های انسان ساز در میان طلاب از طریق فهم و عمل به کلام الهی را مهم ترین هدف برگزاری این آزمون عنوان کرد.

حجت الاسلام طبرسی در ادامه سخنان خود تربیت طلاب حافظ قرآن را یکی طرح ها و برنامه های مهم مدیریت حوزه علمیه مازندران اعلام کرد و افزود: این طرح چند سالی است که در استان آغاز شده و دستاوردهای بسیار مطلوبی نیز در پی داشته است.

وی با اشاره به این که در طی سال های اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه مسائل قرآنی حوزه علمیه در مازندران انجام شده است، بیان داشت: در حال حاضر حوزه استان در این بخش یکی از مدیریت های برتر در سطح کشور محسوب می شود.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که به دلیل اهمیت توجه به مسائل قرآنی به ویژه موضوع حفظ کل و جزء قرآن، مدرسه قرآنی بیت النور نیز طی سال های اخیر در جوار مدرسه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر راه اندازی و آغاز به کار کرده است، افزود: در حال حاضر طلاب علاقه مند در کنار فراگیری علوم حوزوی به حفظ قرآن نیز اشتغال دارند.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که در حال حاضر بحث حفظ کل و جزء قرآن به طور در مدرسه بیت النور قائمشهر پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: این طرح که ابتدا تنها در مدرسه امام صادق(ع) قائمشهر اجرا می شد امروز در همه مدارس به طور جدی دنبال می شود.

وی از استقبال مناسب طلاب به منظور شرکت در دوره های حفظ کل و جزء قرآن کریم اشاره کرد و بیان داشت: با برنامه هایی که پیش روی مدیریت حوزه علمیه استان است امیدواریم شاهد افزایش تعداد حافظان کل قرآن کریم در مدارس علمیه مازندران باشیم.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که به طور حتم اقدامات تشویقی مناسبی برای طلاب فعال در این عرصه در نظر گرفته خواهد شد، تصریح کرد: طلاب علاقه مند حضور در مدرسه قرآنی بیت النور باید در طول سه سال حافظ کل قرآن کریم شوند.

استاد حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که باید تلاش کنیم که عطر قرآنی در همه مدارس ما به مشام برسد، خاطرنشان کرد: به طور حتم انس طلاب با کلام الهی موجب تقویت بنیه علمی و آموزشی آنها خواهد شد.

اجرای طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در حوزه مازندران

حجت الاسلام جعفر طبرسی، معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران از اجرای طرح سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری در مدارس علمیه استان خبر داد.

وی با بیان این که اجرای این طرح شش ساله است که هر سال یک پایه نظر گرفته می شود، تصریح کرد: در هر سال نه کتاب از آثار و تألیفات استاد شهید مطهری باید از سوی طلاب مطالعه و خلاصه نویسی شود.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که طلاب پس از گذشت یک دوره مطالعاتی باید ضمن خلاصه نویستی آثار در آزمون پایان دوره شرکت کنند، خاطرنشان کرد: در پایان هر یک دوره یک مدرک معتبر از سوی حوزه علمیه به طلاب ارائه خواهد شد.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با بیان این که طلاب پس از گذراندن موفق شش دوره این طرح می توانند در سطح عالی این دوره ها شرکت کنند، تصریح کرد: در پایان این سطح نیز یک مدرک معتبر از سوی حوزه علمیه به طلاب شرکت کننده ارائه خواهد شد که این گواهی مورد پذیرش دانشگاه ها برای تدریس بینش مطهر است.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که هر یک از آثار شهید مطهری باید پس از مطالعه خلاصه نویسی شود، خاطرنشان کرد: به طور میانگین اجرای این مسأله یک ماه تا 45 روز طول می کشد که در پایان نیز از طلاب آزمون گرفته خواهد شد.

استاد حوزه علمیه مازندران با بیان این که طلاب جوان امروز نیازمند بهره گیری از الگوهای ارزشمندی برای ادامه زندگی فردی و طلبگی خود هستند، بیان داشت: امروز آثار، تألیفات و اظهارات ارزشمند شهید مطهری می تواند بهترین الگو برای طلاب جوان حوزه باشد.

معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران با اشاره به این که سیره علما و بزرگان دینی ما همواره سرشار از درس های ارزشمندی برای طلاب جوان است، خاطرنشان کرد: طلاب برای سعادت و تعالی حقیقی باید سیره علما و بزرگان دینی را به خوبی مطالعه کنند.

وی با بیان این که اندیشه های ناب شهید مطهری یاری دهنده انقلاب و ملت ایران در صحنه جنگ نرم و میدان های نبرد فکری، فرهنگی و اعتقادی با استکبار جهانی بوده است، گفت: امروز ترویج اندیشه های وی درسطح جامعه به ویژه در میان نسل جوان یک ضرورت است.

حجت الاسلام طبرسی با اشاره به این که آراء و افکار شهید مطهری همواره بر تارک تاریخ می درخشد، ادامه داد: آن اندیشه های متعالی با ظرفیت ها و قابلیت های منحصر به فرد خویش می تواند در بستر زمان نیازهای اندیشمندان و متفکران هر عصر در ساخت بنیان های اعتقادی جامعه اسلامی را مرتفع کند.

وی با بیان این که شهید مطهری در تبیین اندیشه های سیاسی معمار بزرگ انقلاب اسلامی نقش بسزایی ایفا کرد، گفت: او با درک عمیق و استدلال های آموزش های دینی، پاسخگوی نیازهای فرهنگی، اعتقادی زمان خود بود.

حجت الاسلام طبرسی، شهید مطهری را الگوی بارزی برای آحاد جامعه اسلامی معرفی کرد و گفت: امروز آثار و اندیشه های ایشان باید در اولویت برنامه های معلمان، اساتید، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه قرار گیرد.

وی با اشاره به نقش علم و فرهنگ در سازندگي جامعه و بالندگي افکار و انديشه ها و تأثير شهيد مطهري در شکوفايي فرهنگي و ترويج انديشه هاي ناب اسلامي اظهار داشت: امروز برکات مجاهدت فرهنگي و علمي شهيد مطهري در جامعه اسلامي به خوبي نمايان است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٧:٤٠ - 1396/07/29    /    شماره : ٣٩٤٦٥٠    /    تعداد نمایش : ١٩١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج