صفحه اصلی > معاونت تهذيب > نمایش متن کامل خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تهذیب استان مازندران

در قائمشهر نشست تبیین و بررسی طرح جامع تربیتی حوزه برگزار شد

نشست مدیران، معاونان تهذیب و کارشناسان مشاوره یازده مدرسه علمیه مازندران امروز در مدرسه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمود ابوترابی، مدیر حوزه علمیه مازندران در این نشست بر ضرورت بهره گیری از آیات و روایات در بیان نکات اخلاقی و تربیتی در حوزه تأکید کرد و گفت: در این خصوص آیات و روایات بسیاری وجود دارد که باید مورد توجه مدیران و اساتید مدارس علمیه قرار گیرد.

وی با تأکید براین که راهبردهای روایی و قرآنی در تعلیم و تربیت طلاب باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: بهره گیری از این مباحث مهم در تربیت طلاب مهذب و با اخلاق کمک شایانی خواهد کرد.

عضو شورای حوزه علمیه مازندران با بیان این که کار تربیت امر مهم، پرزحمت و زبان بری است، خاطرنشان کرد: نبی مکرم اسلام در مکه ده و یا روایتی 13 سال سخن گفت و راه نشان داد تا بتواند موفق شود.

وی با بیان این که یکی از راه هایی که می تواند موجب تقویت جایگاه طلاب شود این است که مدیران و اساتید شأن و جایگاه طلاب و روحانیت را بیشتر برای طلاب تبیین کنند، افزود: طلبه زمانی که جایگاه خود را شناخت  در حفظ و تقویت این جایگاه کوشا خواهد بود.

مدیر حوزه علمیه مازندران در ادامه سخنان خود توجه به مباحث قرآنی در حوزه را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: باید برنامه های قرآنی را در سطح مدارس بیشتر تقویت کنیم.

حجت الاسلام جعفر طبرسی، معاون تهذیب حوزه علمیه مازندران نیز در این نشست گفت: نخستین جلسه مشترک با حضور مدیران و معاونان هفت مدرسه علمیه شرق استان روز پنج شنبه در مدرسه علمیه خلیل شهر بهشهر برگزار شد.

وی با بیان این که امروز میزبان مدیران، معاونان و اساتید یازده مدرسه علمیه استان در قائمشهر هستیم، افزود: تبیین و بررسی طرح جامع تربیتی که از ابتدای سال تحصیلی در مدارس علمیه برگزار می شود از جمله اهداف تشکیل این جلسه است.

ضرورت بهره گیری مدارس علمیه از ظرفیت علمی و اخلاقی علمای بلاد

حجت الاسلام حسینی مسئول اجرای برنامه جامع تربیتی معاونت تهذیب حوزه های علمیه، امروز در نشست تبیین طرح جامع تربیت اخلاقی که با حضور مدیران، معاونان تهذیب و کارشناسان مشاوره یازده مدرسه علمیه استان در مدرسه علمیه امام صادق(ع) قائمشهر برگزار شد، با اشاره به این که مدارس علمیه مازندران دارای برنامه های اخلاقی خوبی هستند، گفت: با توجه به ظرفیت های ارزشمندی که در این مدارس وجود دارد توقع داریم برنامه های اخلاقی و تربیتی با قدرت و قوت بیشتری اجرایی شود.

وی در ادامه سخنان خود به روند تدوین طرح جامع تربیتی در اداره کل اخلاق معاونت تهذیب اشاره کرد و افزود: در ابتدا طرح تشکیل شورای تهذیب به صورت آزمایشی در ده مدرسه علمیه کشور اجرایی شد که در ادامه، عدم تأثیر گذاری این طرح بدون یک برنامه جامع تربیتی مشخص شد.

ایشان در ادامه سخنان خود همچنین به تدوین طرح جهاد تربیتی اخلاقی در حوزه اشاره کرد و گفت: این طرح در قالب 58 کارگاه آموزشی در سراسر کشور اجرایی شد.

وی افزود: شورای تهذیبی مدارس و همچنین طرح جهاد تربیتی اخلاقی باید در قالب برنامه جامع تربیتی مورد توجه قرار گیرند.

حجت الاسلام حسینی با بیان این که متأسفانه برخی مسائل حاشیه در مدارس علمیه موجب کم توجهی به موضوعات اخلاقی و تربیتی می شود، خاطرنشان کرد: مدیران و اساتید مدارس علمیه باید بدون دغدغه فکری به وظایف تربیتی و اخلاقی خود در برابر طلاب بپردازند.

وی همچنین بر ضرورت بیان نکات اخلاقی از سوی اساتید قبل از شروع کلاس درس تأکید کرد و افزود: اساتید باید از آیات و راویات که منبع عظیم نکات کلیدی اخلاقی و تربیتی است جهت ارائه به طلاب بهره گیرند.

مسئول اجرای برنامه جامع تربیتی معاونت تهذیب حوزه های علمیه در ادامه سخنان خود با تأکید بر این که نشست صمیمی مدیر، اساتید با طلاب جدی گرفته شود، گفت: باید روابط مدیر و اساتید با طلاب به گونه ای باشد تا آنها بتوانند حرف های خود را به راحتی بیان کنند.

حجت الاسلام حسینی همچنین با اشاره به وجود ظرفیت های ارزشمند علمی و معنوی در شهرستان ها بر ضرورت بهره گیری مدارس علمیه از محضر علما و بزرگان شهرستان تأکید کرد و افزود: باید دروس اخلاق با حضور چنین افراد برجسته ای در شهرستان برگزار شد.

مسئول اجرای برنامه جامع تربیتی معاونت تهذیب حوزه های علمیه در ادامه گفت: در راستای بهره مندی مدارس علمیه از محضر علما و اساتید برجسته اخلاق در شهرستان ها، بحث اعزام اساتید اخلاق به استان ها در سال تحصیلی جدید به جز دو سه استان منتفی خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود توجه به مشاوره فردی و خانوادگی در مدرسه را امری ضروری عنوان کرد و گفت: این مسأله مهم باید با بهره گیری از ظرفیت مشاوران کارآزموده در هر ترم و در قالب کارگاه هایی مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام حسینی همچنین بر ضرورت تشکیل حلقه های تربیتی در مدارس علمیه تأکید کرد و افزود: این حلقه ها که در دوره میثاق طلبگی برگزار می شود باید در مدارس و به ویژه برای طلاب پایه اول به صورت حلقه های هفت نفره در طول سال تحصیلی برگزار شود.

حجت الاسلام حسینی در بخش دیگری سخنان خود بر ضرورت توجه به برنامه های قرآنی در مدارس علمیه تأکید کرد و گفت: حوزه باید در ترویج و تحکیم مباحث قرآنی پیشگام باشد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


١٤:١٢ - 1397/06/25    /    شماره : ٤٠٢٧٧٤    /    تعداد نمایش : ١٢٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج