صفحه اصلی > معاونت تهذيب > نمایش متن کامل خبر 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه

الزامات تحقق تحول معنوی و علمی در مدارس حوزه علمیه

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی در نشست تخصصی «آسیب شناسی تهذیبی و تربیتی» که در مجموعه فرهنگی سرچشمه تهران برگزار شد، با اشاره به نقش اساتید در تربیت طلاب، گفت: مدیری که مربی باشد قطعاً اساتیدی را برای طلاب انتخاب می کند که خود استاد هم مربی باشد و هم پدری دلسوز و مهربان برای طلاب و چنانچه مدیر این مسائل را رعایت کند قطعاً تحول معنوی و علمی در حوزه های علمیه اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی در نشست تخصصی «آسیب شناسی تهذیبی و تربیتی» که در مجموعه فرهنگی سرچشمه تهران برگزار شد، با بیان این که مدیران مدارس علمیه باید مربی هم باشند، گفت: مدیری که مربی است باید در ارتباط دائم با طلبه باشد تا آن ارتباط تربیتی و اعتماد شکل بگیرد.

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه کشور با بیان این که نیکو سخن گفتن اثر تربیتی در طلاب دارد، افزود: در همین رابطه خداوند متعال در قرآن می فرماید «و قل لعبادی یقول التی هی احسن؛ بندگان من زیباترین سخن را بر زبان جاری می کنند» چنانچه ما عامل به قرآن هستیم باید با زیباترین سخنان با طلاب ارتباط بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با تاکید بر این که در مباحث تربیتی مدیران حوزه باید وقت بیشتری را برای مدارس علمیه و طلاب اختصاص بدهند، اظهار کرد: مدیری که وقت مناسب و کافی برای تربیت طلاب اختصاص نمی دهد، دیگر نباید از آن حوزه انتظار نقش آفرینی و تحول داشت. البته به نظر بنده آن تحولی هم که مقام معظم رهبری برای حوزه های علمیه بکار بردند، تحول اخلاقی و معنوی است و بعد تحول علمی و این جز با مجاهدت مدیران و اساتید حوزه به دست نمی آید.

معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه کشور با بیان این که طلاب امانت مردم و امام زمان(عج) در دست ما هستند، خاطرنشان کرد: مدیریت حوزه مثل مدیریت یک کارخانه و اداره نیست، بلکه اینجا جای تربیت انسان است و برای رسیدن به این هدف مدیر باید همه وقت و دغدغه خود را به تربیت طلاب اختصاص دهد.

وی افزود: حضور حداکثری مدیر در مدرسه علمیه باید عالمانه باشد تا مورد اعتماد طلاب قرار بگیرد. مدیر مدرسه برای مسائل تربیتی و تهذیبی طلبه باید برنامه تربیتی داشته باشد و همچون پدری دلسوز و مهربان به فکر آنان باشد و هرگونه شبهه و سوالی که در ذهن طلبه وجود دارد را با صبوری و متانت پاسخ دهد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی در پایان با اشاره به نقش اساتید در تربیت طلاب، گفت: مدیری که مربی باشد و به فکر تربیت طلبه باشد، قطعاً اساتیدی را برای مدرسه و طلاب انتخاب می کند که خود استاد هم مربی باشد و هم پدری دلسوز و مهربان برای طلاب باشد و چنانچه مدیر این مسائل را رعایت کند قطعاً تحول معنوی و علمی در حوزه های علمیه اتفاق خواهد افتاد.

همه اسلام در مقابل همه شرک و کفر قرار دارد

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی صادق گفت: در شرایطی هستیم که گویا همه اسلام در مقابل همه شرک و کفر قرار دارد و در این شرایط پیچیده به ویژه با توجه به انتخابات پیش رو و گام دوم انقلاب باید پرچم بصیرت در حوزه های علمیه برافراشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، حجت الاسلام والمسلمین محمدهادی رحیمی صادق، در نشست تخصصی «آسیب شناسی تهذیبی و تربیتی» با اشاره به اجرای برنامه های تهذیبی در مدارس علمیه استان، گفت: همه ما در مجموعه مدارس علمیه نیاز به بازآموزی و دانش افزایی داریم و باید با همفکری و هم اندیشی مدیران و معاونین تهذیب راهکارهای بهتر و مؤثرتری را برای اجرای برنامه های تربیتی در مدارس تدبیر و ارائه داد.

مدیر حوزه علمیه تهران افزود: انتقال تجارب در چنین نشست هایی صورت می گیرد و هم افزایی های صورت گرفته در این گونه جلسات موجب ارتقای  کیفیت برنامه ها در مدارس علمیه خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به تشییع باشکوه پیکر مطهر سردار شهید سلیمانی که همچون سیل خروشان معنوی بود، گفت: حضور میلیونی مردم در تشییع آن شهید بزرگوار در حقیقت تجسم آیه شریفه «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا» بود.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی صادق در پایان با بیان این که نشست های بصیرتی باید ادامه پیدا کند، خاطرنشان کرد: ما در شرایطی هستیم که گویا همه اسلام در مقابل همه شرک و کفر قرار دارد و در این شرایط پیچیده به ویژه با توجه به انتخابات پیش رو و گام دوم انقلاب باید پرچم بصیرت در حوزه های علمیه برافراشته باشد.

دوره های تخصصی آموزش مشاوره در حوزه تهران برگزار می شود

حجت الاسلام ارشاد با اشاره به برگزاری نشست تخصصی آسیب شناسی تهذیبی و تربیتی، گفت: بررسی مسائل تهذیبی طلاب تهرانی و ارائه راهکارهای کاربردی و علمی در راستای کاهش آسیب های احتمالی از اهم موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

حجت الاسلام والمسلمین حمید ارشاد معاون تهذیب حوزه علمیه تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در تهران، با اعلام این خبر، گفت: نشست تخصصی آسیب شناسی تهذیبی و تربیتی با حضور حجت الاسلام والمسلمین ملکی معاون تهذیب و تربیت حوزه های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین رحیمی صادق، مدیر حوزه علمیه تهران، و مدیران و معاونین تهذیب مدارس علمیه استان، صبح امروز در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

وی افزود: در این همایش چند نشست تخصصی در موضوع افزایش انگیزه، بررسی آسیب ها و راهکارها و نیز تبیین طرح جامع تربیتی و تهذیبی برگزار شد.

معاون تهذیب حوزه علمیه تهران با بیان این که موضوعات این نشست مورد استقبال مدیران مدارس علمیه استان تهران قرار گرفت، ابراز داشت: در این نشست گزارشی از مجموعه کارها و فعالیت های تهذیبی صورت گرفته در مدارس علمیه ارائه شد که مورد توجه مسئولین قرار گرفت.

وی اظهار کرد: هماهنگی و ارتباط بیشتر با مدیران و معاونین تهذیب مدارس، پیگیری خدمات مشاوره ای، اجرای برنامه های علوم قرآنی و هماهنگی حضور اساتید اخلاق در مدارس علمیه از جمله برنامه های معاونت تهذیب حوزه علمیه تهران خواهد بود.

حجت الاسلام ارشاد در پایان با تاکید بر ادامه نشست های هم اندیشی مدیران و معاونین تهذیب مدارس، خاطرنشان کرد: بررسی مسائل تهذیبی طلاب و ارائه راهکارهای کاربردی و علمی در راستای کاهش آسیب های احتمالی از اهم موضوعات مورد بحث بود. همچنین مقرر شد دوره های تخصصی آموزش مشاوره برای مدیران و معاونین تهذیب استان برگزار شود١٢:١٠ - 1398/10/28    /    شماره : ٤١١٣٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج